Jak zamontować ogrodzenie z siatki na nierównym terenie?

Ogrodzenie z siatki jest bardzo klasycznym i dość tanim wyborem. Warto zastosować je zarówno na prywatnych działkach, jak i posesjach należących m.in. do firm. Czasami zdarza się jednak, że dany teren jest dość nierówny. Jak wówczas zamontować na nim ogrodzenie z siatki? Podpowiadamy.

Montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie krok po kroku

Montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie jest możliwy. Nie jest to proces zbyt trudny – pod warunkiem, że zostanie przeprowadzony w odpowiedniej kolejności. Z tego powodu przed rozpoczęciem prac należy zastanowić się nad ich harmonogramem i zdobyć wszystkie niezbędne elementy pozwalające na stworzenie ogrodzenia.

Krok pierwszy: rozmieszczenie słupów

Słupy są jednymi z ważniejszych elementów ogrodzenia z siatki. Pozwalają one na zachowanie stabilności całej konstrukcji i odpowiednie napięcie materiału. Pierwszym krokiem w trakcie montażu siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie jest wyznaczenie miejsc, w których mają stanąć słupy. Przyjmuje się, że odległość pomiędzy kolejnymi egzemplarzami powinna wynosić 2,5-3 m.

Krok drugi: osadzenie słupów

Aby cała konstrukcja mogła być stabilna, konieczne jest odpowiednie zamontowanie słupów. Umieszcza się je w otworach wykopanych poniżej poziomu przemarzania gruntu. Różni się on w zależności od regionu, ale w Polsce jest to zazwyczaj około 80 cm. Szerokość otworu powinna wynosić natomiast 30 cm. Taką przestrzeń należy zalać betonem i umieścić w niej słupy naciągowe pod kątem prostym.

Krok trzeci: montaż napinaczy drutu

Siatka ogrodzeniowa musi zostać odpowiednio napięta, by mogła ona prezentować się estetycznie i prawidłowo pełnić swoją funkcję. To właśnie dlatego tak ważne jest zamontowanie napinaczy drutu. Powinny znajdować się one na dole, w środku i u góry ogrodzenia.

Krok czwarty: montaż siatki

Siatka musi zostać zahaczona najpierw na górnych drutach naciągowych, a następnie na kolejnych. Należy przeprowadzić ją przez całą długość ogrodzenia.

Na terenie pochyłym w trakcie montażu siatki trzeba zastosować nieco inną technikę działania. Dobrym pomysłem jest naciąganie jej stopniowo, dostosowując ją do nachylenia danej działki. Montaż fragmentaryczny pozwoli na uniknięcie błędów i przesunięć siatki, dzięki czemu będzie ona odpowiednio napięta na całej powierzchni ogrodzenia.

Jak zrobić ogrodzenie z siatki na nierównym terenie?

Postępując zgodnie z podanymi krokami, bez problemu wykonasz ogrodzenie z siatki na nierównym terenie. Proces montażu takiej konstrukcji nie różni się bowiem od tego przeprowadzanego na równym podłożu. Kluczowe jest zamontowanie słupów naciągowych pod kątem prostym, a także stopniowe rozwijanie. Na koniec naprężenie można skorygować specjalnymi szczypcami.

O czym warto pamiętać, montując ogrodzenie z siatki na nierównym terenie?

Podczas montażu ogrodzenia z siatki na nierównym terenie warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim metalowa siatka musi być równoległa do podłoża. Dzięki temu można wyeliminować przypadki, w których pod ogrodzeniem powstawałyby duże szczeliny.

Warto pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu betonu, którym wylewa się otwory na słupki naciągowe. Należy go ubić i zagęścić, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie większej stabilności.

Gdzie można zamontować ogrodzenie siatkowe na nierównym terenie?

Montaż siatki jest możliwy na dowolnej, pochyłej działce, jednak nie wszędzie takie ogrodzenie będzie wyglądać dobrze. Poleca się postawienie na takie rozwiązanie przy nachyleniu nieprzekraczającym 24%. W innym przypadku położenie siatki może wyglądać bardzo nienaturalnie. Wówczas lepszym wyborem jest postawienie na ogrodzenie schodkowe, gdzie poszczególne elementy są do siebie równoległe, ale znajdują się coraz niżej, wraz ze spadkiem terenu.

Na pochyłym terenie można zamontować również wiele innych typów ogrodzeń, choć w przypadku siatki jest to zdecydowanie najłatwiejsze. W większości przypadków wygląda ona bardzo estetycznie – pod warunkiem, że spadek terenu nie jest zbyt duży. Siatkę można również obsadzić roślinami pnącymi, dzięki czemu działka staje się niewidoczna dla przechodniów. Jest to zdecydowanie najtańszy rodzaj ogrodzenia.

Przeczytaj także: Ogrodzenie panelowe czy siatka ogrodzeniowa – co wybrać?

Czy można zamontować ogrodzenie siatkowe na nierównym terenie samodzielnie?

Montaż ogrodzenia siatkowego na nierównym terenie nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Jeśli dysponujesz odpowiednimi umiejętnościami, możesz go przeprowadzić samodzielnie. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak postawienie na pomoc fachowców. Takie osoby wiedzą, jak odpowiednio zamontować ogrodzenie siatkowe na nierównym terenie, oraz o czym należy pamiętać w trakcie montażu. Mogą one przeprowadzić prace szybko i bez poważnych błędów.

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która prawidłowo przeprowadzi montaż siatki ogrodzeniowej na terenie Twojej posesji, zapraszamy do kontaktu!