Ogrodzenie panelowe czy siatka ogrodzeniowa – co wybrać?

Każdą posesję trzeba ogrodzić. Nie zawsze jednak opłacalne jest inwestowanie dużych kwot w budowę parkanu. Jeśli chcesz jak najtaniej ogrodzić teren posesji, prawdopodobnie zdecydujesz się na ogrodzenie panelowe lub siatkę ogrodzeniową. Które z tych rozwiązań lepiej wybrać? Wszystko zależy od Twoich wymagań – obydwa mają swoje wady i zalety.

Siatka ogrodzeniowa – wady i zalety najtańszego rozwiązania

Wykorzystanie siatki ogrodzeniowej to najprostszy sposób na ogrodzenie posesji. Materiał jest niedrogi, a montaż siatki ogrodzeniowej nie przysparza zbyt wielu problemów. Zwykle wystarczą 2 osoby: jedna napręży i przytrzyma siatkę, a druga ją przymocuje. Poza siatką trzeba zakupić i przygotować jedynie słupki ogrodzeniowe i drut do zaplatania lub specjalną żyłkę, za której pomocą przytwierdzisz siatkę do każdego słupka.

Na rynku znajdziesz 2 popularne rodzaje siatki ogrodzeniowej: plecioną i zgrzewaną. Czym się różnią? Pierwszą różnicę zauważysz już w wyglądzie siatek. Siatka ogrodzeniowa pleciona ma oczka w kształcie rombów, które połączone zostały w miejscach styków. Siatka zgrzewana z kolei łączona jest w taki sposób, aby oczka miały kształt kwadratów lub prostokątów.

Druga różnica to elastyczność samego materiału. Siatka zgrzewana jest mniej sztywna. Wykonuje się ją z cieńszego drutu. Przy dłuższym użytkowaniu okazuje się jednak bardziej podatna na działanie czynników atmosferycznych – wcześniej niż siatka pleciona może ulec korozji.

Siatka ogrodzeniowa – wady

Wiesz już co przemawia za rozwiązaniem takim jak siatka ogrodzeniowa: cena oraz łatwość montażu.

A jakie są wady ogrodzenia z siatki?

  • Siatka jest materiałem dość cienkim i lekkim. W związku z tym bywa podatna na odkształcenia i deformacje. Nie trudno też przeciąć ją, a nawet zrobić w ogrodzeniu dość dużą dziurę!
  • Ogrodzenie z siatki nie prezentuje się zbyt okazale i raczej nie dodaje posesji uroku. Wiele osób decyduje się więc połączyć ją z innym materiałem (takim jak np. panele ogrodzeniowe). Wówczas z siatki wykonuje się ogrodzenie na bokach i tyłach posesji, a panele lub bloczki betonowe montuje jedynie od frontu.
  • Siatka z czasem może ulec korozji i zostać przerwana, przez co nie stanowi dostatecznej ochrony posesji. Wówczas nie tylko łatwo powiększyć powstały otwór. Wystające druty mogą stać się również przyczyną zranienia małych dzieci albo zwierząt domowych.

Przeczytaj także: Jak tanio i estetycznie ogrodzić działkę rekreacyjną?

Kiedy sprawdzi się ogrodzenie z paneli?

Ogrodzenie panelowe wokół ogrodu.
Ogrodzenie panelowe prezentuje się bardzo estetycznie i pasuje do każdego stylu, w jakim chciałbyś urządzić posesję.

Ogrodzenie panelowe równie często pojawia się wokół posesji, jak to wykonane z siatki. Choć cena samego materiału jest wyższa, to skończone ogrodzenie prezentuje się o wiele bardziej estetycznie. Panele ogrodzeniowe wykonane są też z trwalszych i sztywniejszych drutów – w związku z tym lepiej chronią teren posesji i o wiele później ulegają korozji.

A jak wygląda montaż? Ogrodzenia panelowe bez problemu ustawisz samodzielnie – nawet bez pomocnika. Potrzebne będą Ci jedynie panele, słupki montażowe i obejmy.

Montaż ogrodzenia panelowego to również dobre rozwiązanie, jeśli w przyszłości zechcesz zyskać większą prywatność i bardziej zdecydowanie odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. W takiej sytuacji wystarczy, że ogrodzenie zasłonisz siatką maskującą albo łatwo dostępnymi taśmami PCV. Możesz też zdecydować się na zastosowanie ozdobnych roślin pnących i to nimi obsadzić teren tuż przy ogrodzeniu.

Czy ogrodzenie panelowe ma jakieś wady? Poza tym, że widać przez nie cały teren posesji, ogrodzenie tego typu nie przysporzy Ci większych problemów. Pamiętaj jedynie, aby zdecydować się na panele dobrej jakości. Jeśli Twoim głównym kryterium przy wyborze będzie cena, może zdarzyć się tak, że ogrodzisz posesję panelami z cienkiego, słabo zabezpieczonego drutu. Wówczas po pewnym czasie ulegnie on korozji, a to w dłuższej perspektywie sprawi, że niezbędna stanie się wymiana części ogrodzenia.

Jeśli ogrodzenie panelowe stawiasz na miękkim, wilgotnym podłożu, prawdopodobnie przed jego montażem konieczne będzie wykonanie podmurówki.

Sprawdź również: 4 zalety modułowych ogrodzeń betonowych Joniec

Ogrodzenie z siatki czy paneli – co wybrać?

Co więc sprawdzi się lepiej: ogrodzenie panelowe czy siatka? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Decyzję podejmij więc na podstawie swoich możliwości finansowych oraz preferencji. Jeśli bardzo ważne są dla Ciebie koszty i nie zależy Ci na wyjątkowo estetycznym wyglądzie ogrodzenia, bo otaczasz nim np. działkę rekreacyjną, użyj taniej siatki ogrodzeniowej. Kiedy z kolei ważny jest dla Ciebie wygląd oraz większa trwałość parkanu, lepszym rozwiązaniem będzie na pewno ogrodzenie wykonane z paneli.

Możesz też połączyć obydwa typy materiałów ogrodzeniowych. W ten sposób zachowasz estetyczny wygląd od frontu posesji i zminimalizujesz koszty.

Panel ogrodzeniowy i siatka od sprawdzonego producenta

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na panel ogrodzeniowy, czy siatkę, ważne jest, by były to materiały dobrej jakości. Tylko wówczas będziesz miał pewność, że ogrodzenie przez wiele lat będzie prezentowało się równie dobrze, jak zaraz po jego montażu. Szukaj więc rozwiązań oferowanych przez sprawdzonych, doświadczonych producentów i liderów w branży. Świetnej jakości materiały do budowy ogrodzeń znajdziesz w firmie Posesja PLUS. Od ponad 15 lat służymy naszym Klientom radami oraz pomagamy przy montażu ogrodzeń. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować! Skontaktuj się z nami!