Dlaczego warto wybrać podmurówkę betonową pod ogrodzenie? 

Ogrodzenie posesji powinno być nie tylko estetyczne, lecz także wytrzymałe. To właśnie dlatego wielu właścicieli działek decyduje się na zastosowania podmurówki betonowej. Jakie są ich właściwości i największe zalety?

Estetyczne podmurówki betonowe

Podmurówka betonowa pełni kilka funkcji. Przede wszystkim chroni ona ogrodzenie przed działaniem różnych czynników. Prezentuje się także bardzo estetycznie i wpływa bezpośrednio na wygląd całego ogrodzenia. Powszechnie podmurówki betonowe wykańcza się w taki sposób, by przypominały naturalny kamień. Możliwe jest wykonanie ich w dowolnym kolorze.

Podmurówki betonowe dzielą się na konstrukcje ciężkie i lekkie. Pierwszy wariant sprawdzi się w przypadku płotów o większej masie, które wymagają stworzenia stabilnej podstawy. Podmurówki betonowe lekkie stosuje się zwykle pod siatką metalową czy ogrodzeniami panelowymi. Grubość tego elementu musi być dostosowana do charakterystyki danej konstrukcji. W przypadku płotów kutych, kamiennych czy betonowych zazwyczaj stosuje się szersze podmurówki.

Największe zalety podmurówki betonowej

Podmurówka betonowa jest wykorzystywana tak często ze względu na korzyści, które niesie za sobą jej użycie. Do największych zalet takiego rozwiązania można zaliczyć:

  • ochronę przed wilgocią – murek izoluje pozostałe części ogrodzenia od ziemi, dzięki czemu cała konstrukcja może prezentować się odpowiednio przez długi czas,
  • stabilizację podłoża – podmurówka betonowa jest bardzo stabilna, dlatego poleca się zastosowanie jej wszędzie tam, gdzie podłoże jest dość grząskie,
  • ochrona przed zwierzętami – niektóre drobne zwierzęta mogą powodować uszkodzenie płotu, np. poprzez podkopywanie się pod nim; podmurówka betonowa jest wkopana dość głęboko, dlatego minimalizuje to ryzyko; ma to znaczenie przede wszystkim w sytuacji, gdy na posesji mieszkają zwierzęta domowe lub gospodarskie,
  • ochronę przed kradzieżą – rozmontowanie metalowego ogrodzenia umieszczonego w podmurówce betonowej jest znacznie trudniejsze, dlatego niewiele osób decyduje się na kradzieże takich konstrukcji z aktualnie nieużywanych nieruchomości.

Podmurówka betonowa sprawia, że ogrodzenie jest stabilniejsze, a jednocześnie możliwe jest uchronienie go przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Sprawdź także: Jak tanio i estetycznie ogrodzić działkę rekreacyjną?

Kiedy nie trzeba stosować podmurówki betonowej?

Płyty betonowe na podmurówkę mają wiele zalet, ale nie zawsze są niezbędne. Nie trzeba montować ich np. w przypadku lekkich płotów, takich jak np. ogrodzenia z siatki. Na stabilnym, twardym gruncie również podmurówka nie jest niezbędna, choć trzeba pamiętać o korzyściach wynikających z takiego rozwiązania. Mowa tu m.in. o zabezpieczaniu posesji przed wilgocią  czy działaniem szkodników. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na stworzenie podmurówki betonowej nawet na twardym gruncie, pod dość lekkimi ogrodzeniami. Nie warto rezygnować z podmurówki w przypadku ogrodzeń drewnianych. Są one bowiem znacznie bardziej podatne na działanie wilgoci, gromadzącej się w ziemi i na roślinach przy płocie.

Podmurówka betonowa wygląda także bardzo estetycznie, dlatego jest wybierana chętnie w przypadku luksusowych rezydencji. Możliwe jest wykończenie jej w dowolny sposób czy wyłożenie ozdobnym klinkierem.

Przeczytaj również: Ogrodzenie panelowe czy siatka ogrodzeniowa – co wybrać?

Alternatywy dla podmurówek betonowych

Jeśli jednak chcesz zrezygnować z podmurówki betonowej, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu podłoża pod ogrodzeniem. Istnieją dwie alternatywy dla konstrukcji z betonu. Mowa tu m.in. o gabionach, czyli koszach wypełnionych kamieniami, a także wyłożeniu podłoża żwirem lub korą. W ten sposób można ograniczyć działanie wilgoci, co wpływa bezpośrednio na żywotność ogrodzenia.

Funkcjonalne podmurówki prefabrykowane

Ogrodzenie z podmurówką betonową

Na rynku znaleźć można również podmurówki prefabrykowane. Pozwalają one na uzyskanie wspomnianych korzyści, a także znacznie szybsze postawienie całej konstrukcji. To gotowe elementy, o długości do nawet 3 metrów. Stawianie takich podmurówek trwa niezwykle szybko, a konstrukcja jest odporna na działanie wilgoci i zmiennych temperatur. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie.

Czy warto postawić na podmurówkę betonową?

Podmurówka betonowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku niemal każdego ogrodzenia, nawet tego z siatki. Prezentuje się estetycznie i pasuje zarówno do elementów drewnianych, jak i kamiennych czy metalowych. Wydłuża żywotność ogrodzenia, dzięki czemu stanowi ekonomiczny wybór. Betonowe podmurówki ogrodzeniowe nie są drogie, a możliwość zakupienia gotowych prefabrykatów sprawia, że montaż przebiega niezwykle szybko.

Szukasz firmy, która zajmie się stworzeniem estetycznej i wytrzymałej podmurówki betonowej? Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem!